Warzywa zjedz, mięso zostaw – Klancyk gra historię wegetarianizmu. Non-fiction z Natalią Mętrak-Rudą

Warzywa zjedz, mięso zostaw – Klancyk gra historię wegetarianizmu. Non-fiction z Natalią Mętrak-Rudą

Piątek 02.12 19:00

Lokalizacja: Klub Komediowy ul. Nowowiejska 1, Warszawa

W kolejnej odsłonie cyklu „Non-fiction” – komediowych spektakli inspirowanych literaturą faktu – poznamy nieoczywiste korzenie wegetarianizmu, które przybliży nam Natalia Mętrak-Ruda, autorka książki „Warzywa zjedz, mięso zostaw”. Jak dieta bezmięsna ma się do walki Polaków o niepodległość? Czy jest związek między czystością ducha a czystością jelita? Kim byli poeci otrąb i dyni? Brzmi jak dobra pożywka dla improwizacji, nie sądzicie? Spektakl dla mięsożerców i jaroszy.

Natalia Mętrak-Ruda – kulturoznawczyni i historyczka kulinariów, tłumaczka literatury anglojęzycznej i włoskiej. Publikowała w „Smaku”, „Ustach” i Vogue.pl, przez lata pisała o kuchni polskiej w anglojęzycznej sekcji portalu Culture.pl. Prowadzi bloga o historii kulinariów Przeszłość od kuchni. W 2022 nakładem wydawnictwa Poznańskiego ukazała się jej książka „Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu”. Mieszka na warszawskich Bielanach z synem, mężem i dwiema kotkami. Od ponad dwudziestu lat nie je mięsa.

„Non-fiction” to cykl spektakli, który powstał w ramach współpracy Klancyka i Fundacji Instytut Reportażu. Prawda (reprezentowana przez fragmenty reporterskich tekstów naszych gości i gościń) z impetem zderza się z głupotą (reprezentowaną przez nas). Zainspirowani fragmentami książek i reportaży prasowych naszych gości sprawiamy, że na scenie fakty muszą zatańczyć. Czasem sami tańczymy.  Gośćmi cyklu byli dotąd m.in. Katarzyna Surmiak-Domańska, Ewa Winnicka, Magdalena Grzebałkowska, Olga Gitkiewicz, Karolina Sulej, Ilona Wiśniewska, Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Kamil Bałuk i Mirosław Wlekły.

Bilety:
35 zł – early birds (oferta obowiązuje do niedzieli przed spektaklem)
50/40 zł

O Klancyku

Teatr Improwizowany Klancyk jest jednym z pionierów improwizacji komediowej w Polsce i pierwszym warszawskim teatrem impro. Istnieje z grubsza od 2006 roku. Ich spektakle to historie pisane na bieżąco, rodzące się na oczach widzów z grupowej energii, chwilowego porozumienia i absurdalnego poczucia humoru. Klancyk to Maciej Buchwald, Krzysztof Dziubak, Bartosz Młynarski, Paweł Najgebauer, Piotr Sikora, Błażej Staryszak, Grzegorz Uzdański i Krzysztof Wiśniewski.

Współtworzyli nową warszawską scenę komediową, w tym Klub Komediowy, Szkołę Impro i Resort Komedii. Klancyk ma na koncie występy na festiwalach literackich, muzycznych i teatralnych w kraju i zagranicą m.in. Apostrof — Międzynarodowy Festiwal Literatury (Warszawa),Big Book Festival (Warszawa), Festiwal im. Zygmunta Haupta (Gorlice), Miedzianka Fest (Miedzianka), Malta Festival (Poznań), Open’er Festival (Gdynia), Chicago Improv Festival, Del Close Marathon (Nowy Jork), Jazzahead Festival (Brema). Współpracowali m.in. z Biblioteką Narodową, Instytutem im. Adama Mickiewicza, Fundacją Instytut Reportażu oraz Radiem 357. We wspólnych scenicznych przedsięwzięciach występowali m.in. z Katarzyną Nosowską, Magdaleną Grzebałkowską, Dorotą Masłowską, Mariuszem Szczygłem, Janem Peszkiem, Januszem Gajosem czy Marcinem Maseckim. Produkują komediowy podcast „Codzienne trudności” rejestrowany z udziałem publiczności na żywo. Ich gośćmi są komiczki i komicy, osoby związane ze światem muzyki i filmu, dziennikarze i dziennikarki, pisarki i pisarze.


Zasady uczestnictwa w spektaklu

  • Podczas spektakli udostępniamy widzom nie więcej miejsc na sali, niż jest to dozwolone. Prosimy o zajmowanie miejsc zgodnie z oznaczeniami, z zachowaniem wymaganych odstępów.
  • Zakup biletu i przyjście na spektakl jest jednoznaczne z oświadczeniem widza, że nie jest objęty kwarantanną oraz że w ciągu ostatnich 10 dni:
    • nie miał kontaktu z osobami, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem
    • nie występowały u niego objawy infekcji koronawirusem (gorączka, kaszel, biegunka, duszności, bóle mięśni i stawów itp.).

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zdrowotnych prosimy o nieprzychodzenie na wydarzenie i pozostanie w domu.


Sprzedawcą biletów na to wydarzenia jest: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Windą w Bok, siedziba: Mokotowska 17, NIP: 1181982762


Lokalizacja

Sign In